Dluhová past

Dluhová past se valí na čím dál více lidí v naší zemi. Jde o situaci, kdy rodina nebo i jednotlivec přestane mít přehled o svých půjčkách, zapomíná splácet a následně se dostane do finančních problémů. Dluhovou past je zákeřná v tom smyslu, že nikdy si člověk nemůže být jistý, kdy i na něj dopadne nějaký nezaplacený dluh v případě, kdy má několik otevřených půjček a splácí je jednotlivě.

Kvalitní systém placení

Důležité je si uvědomit, že každý dluh musí být splacený. Prevence je totiž daleko důležitější, než pak doplácet další více náklady spojené s dlužnou částkou po splatnosti. Proto je potřeba, aby si člověk řádně evidovat veškeré své splatné dluhy, přesně věděl, kdy má jaký splatit a přesně také splácel. Nastavení trvalého příkazu z bankovního účtu je skvělá věc. Pozor ale na situaci, kdy nebudete mít v daném termínu na účtu dostatek peněz. Převod se neuskuteční, vy nezaplatíte splátku a jste v problémech.

Jak se vyhnout pasti

Dluhové pasti se jde vyhnout celou řadou způsobů. Prvním je samozřejmě si peníze vůbec nepůjčovat. To však příliš logiky nedává, když člověk zkrátka nemá peníze a potřebuje svou finanční situaci řešit. Pak je tedy třeba se spolehnout na selský rozum. Je potřeba si uvědomit, že půjčovat si na nesmyslné věci, jako je dovolená, vánoční dárky a podobně, je cestou do pekel. Pokud si nemůžete dovolit dovolenou, tak si ji zkrátka odpusťte. Není totiž nic horšího, než rok splácet dovolenou, na které jste byli jeden týden.

Co dělat při problémech

Pokud člověk nedokáže zabránit prvotním problémům s tím, že neumí a nemůže splatit půjčku, je potřeba se zamyslet nad tím, co je možné již v samotném prvopočátku s dluhovou pastí dělat. Prvním krokem je revize toho, co dlužíte a komu to dlužíte. Dalším krokem by měla být buď porada s finančním poradcem, nebo nastudování smluv a možností, které vám dávají. Samozřejmě je vhodné i vyčíslit si případné další náklady, které jsou spojené s tím, že nezaplatíte. Po prostudování smluv je na řadě adekvátní reakce. Obvykle jde o konsolidaci půjček, spojení půjček do jediné či nahrazení více dluhů jediným. Je jedno, jak se to technicky nazývá, ale cílem je sloučit půjčky do jedné, výhodnější na delší období, která nebude tak zatěžovat poplatky rodinný rozpočet, jako několik samostatných půjček bez řízení.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *