Dluhy z podnikání

Dluhy z podnikání představují pro firmu alternativní zdroj peněz a relativně malé riziko. Pro živnostníka, tedy fyzickou osobu, která podniká takříkajíc na sebe, však dluhy z podnikání představují existenční riziko.

Každý dluh živnostníka je totiž dluhem jeho osoby, tím pádem za své dluhy ručí celým svým majetkem. A pokud vlastníte dům či byt, jistě víte, že ručit tímto svým složitě nabytým majetkem není vůbec nic příjemného. Při podnikání tímto majetkem dlužíte prakticky automaticky. Je potřeba si tuto věc uvědomit a nejít do přílišného rizika v podnikání, protože přijít o veškerý svůj majetek určitě není nic příjemného.

Financování na dluh

Pro dnešní moderní společnost je nejen ve firemní, ale i osobní rovině běžné, že se žije na dluh. Každý si půjčuje prakticky bez omezení. A není důvod chovat se jinak. Obzvláště ve firmě, kde zkrátka není čas na to spořit si peníze a pak nakoupit stroje a zásoby. Je třeba operativně řešit finanční situaci, půjčit si na případné investice a ze zisku půjčky splácet.

I díky úrokovému štítu je to výhodné, protože si zaplacené úroky můžete odečíst z daní a tím snížit svou platbu daně v daném roce. V tom jsou půjčky pro firmy naprosto geniální a je to i důvod, proč jsou tak hojně využívané.

Výběr půjčky

Dluhy z podnikání vznikají samozřejmě tak, že si člověk vybere z nabídky půjček tu, která nejvíce odpovídá jeho požadavkům. Není možné přijmout první nabídku, která je na trhu obvyklá. U podnikání totiž máte daleko větší vyjednávací prostor, než jako fyzická osoba.

Firmám totiž banky i nebankovní instituce nabízejí půjčky v návaznosti na projekt, velikost firmy, dobu splácení a samozřejmě v závislosti na předešlém hospodaření vaší firmy nebo vašeho podnikání. To jsou parametry, které výrazně ovlivňují jak prvotní nabídku, tak i možnosti doplňkových služeb.

Bez dluhů to nejde

Podnikání jako takové je vždy založené na nějakém finančním zdroji. Pokud nemáte naspořeno, nebo vás nepodporuje nějaké byznys angel, máte jedinou možnost. Vzít si na své podnikání půjčku. A tím vám logicky okamžitě vznikne dluh a jste dlužníkem.

Pro podnikatele nic závratného. Provozní úvěry jsou tak běžné, jako nakupování pro lidi v supermarketu. Určitě se nebojte dobrých půjček, u kterých víte, že posunou vaše podnikání dál. Vždy ale je potřeba počítat s tím, že půjčku je potřeba splatit. A to i za cenu ukončení podnikání.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *