Firmy v insolvenci

Firmy v insolvenci se začínají pomalu ale jistě potýkat s dopady zákona o řešení úpadku (insolvenční zákon). Jde o to, že stále více firem čelí ať už reálnému, tak i spekulativnímu útoku jiných subjektů na věrohodnost ale i skutečné podnikání.

Takzvané šikanózní návrhy na insolvenci jeden čas velice hýbaly českým byznysem. Tomu je však naštěstí konec a dnes není tak snadné na nějakého konkurenta uvalit insolvenci bez dostatečné podpory na straně dokladů, pohledávek a důvodu.

Insolvenční zákon

Insolvenční zákon řeší samozřejmě insolvenci osob, a to nejen fyzický, tak i právnických. Každá právnická osoba, tedy firma, má šanci vyřešit své finanční problémy několika způsoby a co se týče insolvence, připadají v úvahu prakticky dva – konkurs a reorganizace.

Insolvence společností je v poslední době čím dál častější a není úplně vyloučené, že se nedotkne třeba i vaší firmy. Není však radno hned dávat výpověď a zaměstnavatele opouštět, protože celá řada návrhů se nakonec nepotvrdí, nebo se dokonce ukážou jako neoprávněné. Přesto, pokud je na nějakou firmu, třeba i vašeho obchodního partnera, uvalena insolvence, určitě by měl být člověk na pozoru a minimálně si zjistit v insolvenčním rejstříku, o co jde, jak se to řeší a v jaké fázi insolvenčního řízení celá věc je.

Pokud totiž váš odběratel spadl do insolvence, nemusí to být sice zásadní informace, ale určitě byste s ní měli nějakým způsobem pracovat a určitě byste měli prověřit, jestli se tím náhodou sami nevystavujete velkým problémům.

Firemní finance

Firemní finance jsou obvykle velice důležitým a střeženým tajemstvím, takže není radno podávat jen tak bezdůvodně sám na sebe návrh na insolvenční řízení, protože se při tom musí firma velice odhalit a musí zveřejnit více, než je obvykle ve veřejných rejstřících dostupné.

Pokud na společnost podá insolvenční návrh jiný subjekt, s tím se asi nedá nic moc dělat, ale je určitě vhodné okamžitě reagovat, informovat případně insolvenční soud o nepravdách či nejasnostech, které s návrhem souvisí a žádat co nejrychlejší vymazání z insolvenčního rejstříku i z důvodu špatné reputace, ztráty obchodních partnerů a určitých v obchodních výhod.

Insolvenční návrh nemusí být rozhodujícím prvkem pro chod firmy, ale může výrazně nahlodat důvěru investorů, zákazníků ale i dodavatelů. I pouhý insolvenční návrh může výrazně zahýbat s cash flow společnosti, protože dodavatelé nebudou chtít platit na dluh (dodavatelský úvěr) a odběratelé budou vyčkávat, zda náhodou nebudou muset vůbec platit, pokud firma zkrachuje.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *