Jak se oddlužit

Jak se oddlužit, to je častou otázkou tisíců a tisíců lidí každý den. Ve své podstatě jde o jednoduchý proces, kterému však musí předcházet přípravy, vyhledání dokumentů, evidence a následně i rozhodnutí soudu. Není to nic snadného, ale procesně jde o celkem jasný a přehledný systém.

Kdo má šanci se oddlužit

Šanci na oddlužení má prakticky každá fyzická osoba. Samozřejmě, že prvním předpokladem jsou nějaké dluhy. Aby mohl člověk žádat o oddlužení, musí dlužit alespoň 2 věřitelům. Tyto půjčky navíc musejí být z klasického půjčování osob.

Není možné využít institut oddlužení na půjčky, které vznikly z podnikatelské činnosti. To je první zásadní moment, na který je potřeba myslet. Každá osoba, fyzická osoba, má pak šanci zažádat o oddlužení. Musí samozřejmě ale splnit ještě další podmínky.

Podmínky pro oddlužení

Podmínky pro oddlužení jsou v zásadě 2. První podmínkou je povinnost zaplatit alespoň 30% všech svých dluhů do 5 let od rozhodnutí soudu. Druhou podmínkou pak je dostatečný příjem i na to, aby byly pokryty náklady insolvenčního správce.

Hlavním důvodem pro tyto podmínky je samozřejmě ochrana věřitelů, kteří se takto dostanou alespoň k některým ze svých půjček, respektive alespoň k části půjčky, kterou dané osobě v minulosti poskytly.

Institut oddlužení je tak velice často využíván až zneužíván, na což jsou ale soudy velice alergické a často tento pokus o podvod celkem snadno odhalí. Proto je velice důležité, aby každý člověk měl jenom ty správné úmysly a nepůjčoval si bezdůvodně, protože to soud může následně považovat za úmysl a neumožní danému člověku získat oddlužení.

Kompletní zbavení se dluhů

Oddlužení, tedy někdy používaný termín osobní bankrot, je často jedinou a poslední cestou pro osoby, aby se zbavili svých obrovských dluhů. Nejde o hypotéky zajištěné zástavou, ani o leasingy například na auto. Jde o spotřebitelské úvěry, půjčky na splácení nákupů elektroniky či dovolené a podobně. Tyto půjčky jsou velice složitě vymahatelné a často až exekutor dokáže přinést rozhodnutí, ale i osob, které nic nevlastní, není ani exekutor často úspěšný.

Pro dlužníka to ale znamená, že do konce života nemůže nic vlastnit, protože by mu to zabavili. Oddlužení však zbaví člověka dluhů jednou pro vždy. Zaplatíte za 5 let alespoň 30% všech dluhů a zbytek je vám odpuštěn. Je to způsob, jak začít nový život. Jak opět žít a volně dýchat. Je to způsob, jak zaplatit za své chyby a začít znovu a s čistým dlužnickým štítem.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *