Oddlužení nemovitosti

Oddlužení nemovitosti představuje především takové úkony, které zbaví danou nemovitost zástavních či exekučních práv třetích osob. V dnešní době je velice oblíbené brát si hypotéku na nákup či stavbu domu, proti této hypotéce je ale vždy danou nemovitosti potřeba zastavit. Tedy uvalit na ní zástavní právo a takříkajíc nemovitost zadlužit. Její oddlužení pak může být provedenou pouze se souhlasem osoby, v jejíž prospěch byla původně nemovitosti zadlužena. To se dělá buď uhrazením dluhu, nebo zajištěním dluhu jinou nemovitostí.

Druhy dluhů na nemovitostech

Nemovitost může být z principu zadlužena dvěma způsoby. Prvním je relativně bezpečný a účinný nástroj na financování bydlení – hypotéka. Díky hypotéce je na domu zástavní právo smluvní, tedy jakási zástava, která opravňuje obvykle banku k tomu, že pokud nebudete plnit své povinnosti, které vám ze smlouvy o hypotéce vyplývají, je banka oprávněna nemovitost takříkajíc zabavit a prodat tak, aby ze získaných peněz mohla uspokojit svou pohledávku, kterou vůči vám má.

Druhá varianta zadlužení nemovitosti je problém se splácením nějakých půjček nebo nedoplatky za různé nezaplacené faktury. Na nemovitost tak může exekutor uvalit exekuční zástavu, takže není možné s nemovitostí nikterak nakládat – není možné ji prodat. To se stává často tam, kde lidé zkrátka neřeší své zadlužení, nechtějí se dohodnout a poskytovateli půjčky dojde trpělivost, a takzvaně pošle na dlužníka exekutora. Ten zabavuje veškerý majetek, takže i nemovitosti.

Jak nemovitost oddlužit

Oddlužení nemovitosti je relativně složitá procedura, protože jde obvykle o větší částky, které jsou proti zadlužení nemovitosti postavené. U hypotéky je scénář relativně jednoduchý – stačí zaplatit hypotéku, doplatit splátky nebo najít jinou vhodnou nemovitost, kterou bude možné proti aktivní hypotéce zastavit. Obratem banka oddluží nemovitost a vy s ní můžete nakládat, jak se vám zachce.

U exekucí zastavené nemovitosti je to složitější, protože sám exekutor musí nemovitost vyjmout z příkazu, což není tak jednoduché. Udělá to obvykle pouze tehdy, když jsou všechny jeho nároky uspokojeny, takže tam je potřeba počítat s tím, že fyzicky budete potřebovat peníze, které exekutorovi musíte vyplatit. Jiná forma prakticky není možná. Až poté je exekutor ochoten ustoupit od zadržování nemovitosti a tak je následně oddlužena a takříkajíc čistá. S takovou nemovitostí už je možné nakládat naprosto dle uvážení vlastníka, bez dalších omezujících podmínek.

Oddlužení nemovitosti je obvykle otázkou spíše několika týdnů, protože částka standardně koreluje s cenou nemovitosti, takže jde o statisíce a spíše miliony. Tyto částky také není snadné v krátké době sehnat, tudíž jsou prováděny oddlužení nemovitostí spíše v delším časovém horizontu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *