Insolvence fyzických osob

Insolvence fyzických osob se řídí Zákonem č. 182/2006 Sb. o úpadku a způsobu jeho řešení. Součástí tohoto zákona jsou i formy vyřešení finančních problémů a to formou konkurzu či oddlužení. Pro fyzické osoby je nejčastějším řešením oddlužení, tedy mezi lidmi často známý termín jako osobní bankrot.

Není to nic složitého, ale lidé si musejí dát dobrá pozor na to, aby splnili veškeré náležitosti, a pak nic nebrání tomu, aby podali návrh na oddlužení.

Insolvenční návrh

Součástí řešení insolvence, respektive jejím prvním krokem musí být podání insolvenčního návrhu. Ten může podat věřitel i dlužník. U fyzických osob tak nejčastěji učiní dlužník, protože už si neví rady se svými dluhy a splnil podmínky pro případné vyřešení své finanční situace.

Současně s podáním insolvenčního návrhu však musí podat i návrh na oddlužení, aby měl šanci u insolvenčního soudu na rozhodnutí o osobním bankrotu. Tato situace potkává v poslední době čím dál více lidí, protože lidé nemají peníze a velice rádi si půjčují. A taková půjčka například na dovolenou se rok po dovolené velice těžko splácí.

Návrh na podání oddlužení

Insolvence fyzických osob následně vede k vyřešení finančních náležitostí nejčastěji formou oddlužení. Před tím ale musí být podaný návrh na oddlužení, který musí obsahovat označení dlužníka a osob oprávněných za něj jednat, údaje o očekávaných příjmech dlužníka v následujících 5 letech, údaje o příjmech dlužníka za poslední 3 roky a návrh způsobu oddlužení.

K návrhu pak musí dlužník připojit seznam svého majetku a seznam závazků. Jelikož rozhodnutí o oddlužení navazuje na insolvenční řízení, mohlo dojít k některým změnám, takže je nutné i tyto změny promítnout do návrhu na oddlužení. Případně souhlas nezajištěného věřitele, se kterým se dlužník dohodl, že mu zaplatí méně než 30% dluhu.

Jednání fyzických osob

Je to dnes čím dál častějším jevem. Lidé si půjčí, přijdou o práci a nemají na to, aby své dluhy spláceli. Vezmou si další půjčku a takříkajíc vytloukají klín klínem. To není řešení, ale cesta do pekel. Když už není zbytí, využijí poslední instance, kterou je insolvence fyzických osob.

Insolvenční soud obvykle rozhodne tak, že lidé musejí začít splácet alespoň nějaké částky v rámci svého oddlužení, ale často je také situace taková, že lidé nemají dostatečný příjem a ani se za ně nikdo nezaručí, že jim bude přispívat po danou dobu danými částkami, aby vůbec dosáhli na systém oddlužení. Osobní bankrot je sice řešením, ale podmínky, které je potřeba splnit, rozhodně nejsou jednoduché a každý není schopen je splnit.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *