Registr dlužníků nahlížení

Registr dlužníků je databáze, kde se evidují veškeré nezaplacené půjčky a úvěry všech fyzických či právnických osob. Jde o sdružení společností (banky, telefonní operátoři, poskytovatelé energií, atd.), které sdílejí informace navzájem a snaží se navzájem informovat o tom, jestli někdo z jejich klientů nemá u dané společnosti nedoplatek, nezaplacenou půjčku a podobně. Mohou si tak navzájem pomáhat a snížit riziko, že dají půjčku klientovi, který již nějakou půjčku u jiného poskytovatele má.

Každý je v nějakém registru

Registry osob jsou v naší republice v poslední době velice oblíbeným tématem. Registr osob, registr vozidel, registry dlužníků. To vše jsou ohromné databáze informací, které se průběžně aktualizují a jednotlivé subjekty mají právo do nich nějakým způsobem nahlížet. Registr dlužníků je velice specifickou databází, ve které se objevují lidé, kteří mají nějakou aktivní půjčku nebo úvěr.

Zajímavé je, že jsou v této databázi i lidé, kteří už své půjčky splatili, ale v průběhu splácení měli nějaký výpadek nebo zdržení. Tyto záznamy jsou evidovány až několik let nazpět, takže pokud jste před pár lety později zaplatili nějakou složenku, můžete ještě dnes být pro celou řadu institucí potenciálním dlužníkem, kterému banka půjčí s horšími podmínkami než osobě, která v tomto registru dlužníků nikdy nebyla.

Jak se do registru dostanete

Je zajímavé, že dostat se do registru dlužníků není vůbec složité. Stačí zaplatit pozdě složenku na doplatek za elektřinu, neuhradit v termínu fakturu za telefon nebo se splést u variabilního symbolu při splátce půjčky. Okamžitě se tato neuhrazená platba objeví v registru dlužníků a dostat ji tam odsud pryč bude nadlidský úkon.

Velkým problémem se registr dlužníků stává pro osoby, které chtějí žádat o hypotéku. Jelikož jde o velkou částku peněz, banky prověřují klienta velice důkladně. Pokud vidí, že žadatel má problémy se splácením, často ani hypotéku nemá šanci získat.

Nahlížení do registru

Registrů dlužníků existuje celá řada. Podle toho, kdo je členem daného sdružení (registru), tak právě tito členové mají právo do společného registru nahlížet. Vy jako fyzická či právnická osoba máte také šanci vyžádat si svůj vlastní výpis z registru dlužníků. Obvykle je tato transakce zpoplatněna nějakou minimální částkou plus poštovné, jelikož jsou tyto výpisy obvykle potřeba v papírové podobě pro doložení nějaké instituci při nové žádosti o půjčku. Standardně je možné požádat přímo na webu pomocí online formuláře o výpis z registru dlužníků, který vám následně bude na dobírku zaslán na vaši kontaktní adresu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *