Návrh na oddlužení

Návrh na oddlužení je dokument, který musí dlužník vlastnoručně podat u soudu, aby mohlo dojít k rozhodnutí o osobním bankrotu. Bez tohoto návrhu totiž nebude soud ani o žádném oddlužení uvažovat. Návrh na oddlužení musí mít samozřejmě předepsané náležitosti a musí být vlastnoručně podepsaný dlužníkem. Přílohou návrhu jsou pak dokumenty, které dokládat minulou, aktuální i předpokládanou finanční situaci dlužníka.

Náležitosti návrhu

Návrh na oddlužení samozřejmě musí jasně specifikovat osobu dlužníka – jeho historický stav příjmů za poslední tři roky. Dále stanovení a předpoklady ohledně výdělku na budoucích pět let. Toto číslo je důležité z toho pohledu, že dlužník musí splatit alespoň 30% všech svých dluhů do 5 let.

Pokud tedy neprokáže dostatečný příjem, který měl a bude mít v nadcházejícím období, soud mu ani nemůže osobní bankrot povolit. Přílohou návrhu na oddlužení jsou samozřejmě i všechny věřitelské závazky, tedy dluhy, které dlužník má. Velice zajímavou přílohou pak může být vyjádření věřitele, který se spokojí i s menší než 30% úhradou dluhu. To samozřejmě celkově pomáhá dlužníkovi a celkové příjmu může dokazovat menší, protože i celkové dluhy jsou menší.

Zpracování návrhu

Návrh na oddlužení musí mít určitou formu, ale nemusí být na předepsaném tiskopisu. Můžete si ho sepsat doma, stejně tak jako v nějaké renomované právní kanceláři. Obvykle ale na tom dlužníci nejsou nikterak finanční dobře, takže je možné využít i bezplatných poraden a právních kanceláří.

Návrh na oddlužení je hlavním dokumentem, který pomáhá soudu v rozhodování, zda je daný osobní bankrot správný nebo ne. Soud může shledat návrh neopodstatněným, nesmyslným nebo může vidět v návrhu na oddlužení snahu o podvod, vyhnutí se placení svých dluhů a podobně. Proto ještě zdaleka není vyhráno, pokud chcete vyhlásit osobní bankrot a myslíte si, že vyplněním návrhu na oddlužení to všechno končí. Opak je někdy pravdou a každý jednotlivec musí počítat u soudu s tvrdými podmínkami a podezřívavostí ze všech stran.

Kladný návrh na oddlužení

Pokud soud uzná, že daný návrh na oddlužení je oprávněný a žadatel o osobní bankrot dokáže splatit alespoň potřebnou část dluhu, umožní dlužníkovi oddlužení. Ten pak bude po dobu pěti let splácet své půjčky přímo ze mzdy, bude mu zůstávat určité finanční minimum, se kterým lze vyjít a zbytek půjde na úhradu dluhů. Pět let bude žít život na hraně, ale poté bude naprosto bez dluhů a bez dalších potíží. Osobní bankrot umožní notorickým dlužníkům začít nový život a věřitelům umožní získat alespoň část svých ztracených peněz zpět.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *