Dluhy po rozvodu

Dluhy po rozvodu mohou mít pro samostatně žijící partnery velmi devastační účinky. Stačí si představit, že dvě osoby vydali maximální možné úsilí na to, aby si například postavili dům. Na něm je hypotéka. A nyní řeší rozvod. Co s domem? Co s hypotékou? Jak druhého vyplatit?

Dluhy, které tím jedné nebo druhé straně vzniknou, mohou být výrazně vyšší, než si vůbec člověk může dovolit. Proto je zcela zásadní, aby člověk vždy počítal s variantou, že se může něco přihodit a nenapínal svůj/rodinný rozpočet až příliš.

Vznik dluhu

Vznik manželského dluhu není nic neobvyklého. Jde o standardní proces, a pokud jde o půjčku na bydlení, hypotéku, je to i správně. Člověk přeci nebude celý život čekat a spořit, aby si pak ve stáří užil svůj vlastní domov. S hypotékou můžete bydlet okamžitě a celý život si užívat. Samozřejmě ale i splácet.

Pokud jsou oba manželé spolu, obvykle to nebývá problém. Ale s rozvodem, vypořádáním společného jmění a vyplacení z domova, to už je větší oříšek. Není totiž možné efektivně vyřešit svou finanční situaci bez toho, aby člověk někde neustoupil. Jinak na rozdělení majetku přijde soud a ten si naúčtuje další poplatky na zaplacení. Oba bývalí manželé pak zjistí, že domluvit se na začátku by je oba vyšlo daleko výhodněji.

Extra výdaje po rozvodu

Dluhy po rozvodu často vznikají i z absurdní situace, kde chce jedna strana „přeplatit“ děti a kupuje jim nesmyslné dárky jenom proto, aby před druhým rozvedeným rodičem vypadal lépe. To je cesta do pekel. Nejenom, že to děti vycítí a v nejlepším případě pouze zneužijí, ale potřebný efekt to stejně nepřinese. Proč jsou i ty nejchudší děti šťastné? Extra výdaje po rozvodu jsou samozřejmě způsobené nejenom starostí o potomka, ale i placením extra nájmu, jelikož se už nemůžete o náklady dělit s druhou stranou. Člověk často zapomíná na to, že žít ve společné domácnosti s manželem či manželkou, nestojí 2x tolik peněz, jako žít sám. V rodině vždy šetříte.

Zabezpečení rodiny

Zabezpečení rodiny je ale věc druhá. Základní potřeby, koníčky, kroužky a další nutné výdaje je dítěti zkrátka potřeba zabezpečit. Pokud na to nejsou v rodině peníze, měl by se zapojit i druhý z rozvedených partnerů. Začít si půjčovat na běžné provozní věci je cesta, kterou by se neměl nikdo dávat. Je to nehospodárné. Raději je vhodnější se uskromnit, žít tak, abych na to měl a zbytečně si nehrál na něco, co nejsem. Nemá to totiž obvykle dlouhého trvání, a pád zpátky na zem může být velice bolestivý.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *