Oddlužení osvč, podnikatele

Oddlužení osoby samostatně výdělečně činné, tedy fyzické osoby podnikatele, má celou řadu specifik a nevztahuje se na ně takzvaný osobní bankrot. Jde totiž o to, že v zákoně, který upravuje oddlužení, je přesně specifikováno, že dluhy nesmějí být z podnikání. To, jak se zbavit dluhů z pozice podnikatele, je potřeba řešit jinou cestou a to cestou uznání závazku a postupného splácení dluhu.

Dluhy z podnikání

Dluhy z podnikání je možné rozdělit na dva druhy. Prvním variantou je klasický dluh, který má prakticky každý podnikatel. Jde o dodavatelské a odběratelské úvěry, úvěry na investice, provozní úvěry na financování procesů a celá řada dalších řízených dluhů, které je obvykle schopen podnikatel platit, počítá s nimi ve své cash flow bilanci a je na ně připraven.

Druhým případem jsou ty horší dluhy. Dluhy, které má a nemůže je zaplatit. To jsou dluhy, které každý den podnikatele budí ze snu, nedají mu spát a musí je neustále řešit. Třeba jde o dluhy způsobené řetězcem neplatičů, tedy o jakousi druhotnou platební neschopnost, na to se ale obvykle věřitel neptá.

Oddlužení podnikatele

Podnikatel má pak prakticky jedinou možnost. Pokud ví, že dluh zvládne zaplatit, je vhodné se domluvit na uznání dluhu s věřitelem a navrhnout splátkový kalendář, který odpovídá sezónnosti výnosů podnikatele, jeho aktuální finanční situaci a možnostem.

Pokud podnikatel vidí, že na dluhy zkrátka nemá a nebude mít, nezbývá mu než vyhlásit insolvenci, úpadek. Ten má celou řadu procesů a protokolů, kdy je potřeba striktně následovat zákon. Různé stavy představují pro věřitele daného podnikatele, ale i pro dlužníky, určité povinnosti a práva. Je potřeba v této chvíli z věřitelské pozice reagovat a včas do insolvenčního řízení přihlásit svou pohledávku, jinak se jí už věřitel nikdy nedomůže.

Vyřešení dluhů podnikatele

Pokud má podnikatel na splacení dluhů dostatek majetku, je možné tento majetek rozprodat, vydražit a uspokojit věřitele. Samozřejmě, že jsou všechny jeho pohledávky okamžitě splatné, takže ostatní účastníci insolvence i na straně dlužníků musejí okamžitě zaplatit tomuto podnikateli své závazky. To často pomůže a podnikatel může po insolvenčním řízení dál podnikat, protože insolvenční správce dokázal získat peníze, které sám podnikatel získat nedokázal. Je to ne příliš časté, ale rozhodně možné.

Podnikatel obvykle ale musí svou činnost ukončit, vypořádat své závazky, a pokud šlo o podnikatele, fyzickou osobu, dluží za své závazky i svým soukromým majetkem. To je obzvlášť důležité si uvědomit, že ručení je v tomto případě neomezené. Nevyplatí se tedy nasekat spoustu dluhů a doufat, že se jim vyhnete. Nevyhnete.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *