Jak vyhlásit osobní bankrot

Vyhlásit osobní bankrot je pro celou řadu lidí jediná cesta, jak se nadobro zbavit všech svých špatných dluhů. Na druhou stranu, cesta k osobnímu bankrotu rozhodně není nikterak snadná a pro celou řadu dlužníků je dokonce nedostižná. Je potřeba si uvědomit, že k vyhlášení bankrotu je potřeba splnit celou řadu podmínek, které nemusejí být každému na první pohled hned zřejmé.

Podmínky osobního bankrotu

Podmínky pro vyhlášení osobního bankrotu jsou následující. První podmínkou je nějaký stálý příjem dlužníka, případně zaručení se třetí osobou, že za dlužníka bude uvedenou částku splácet. Druhou podmínkou je fakt, že dlužník musí mít dluhy od více věřitelů. Nemůžete tedy dlužit pouze jedné osobě, ale musí mít více půjček od více subjektů.

Další podmínkou pro osobní bankrot je pak nutnost splatit do pěti let minimálně 30% všech svých aktuálních dluhů s tím, že tyto dluhy nesmějí pocházet z podnikatelské činnosti.

Oddlužení, neboli osobní bankrot, lze totiž aplikovat pouze na dluhy, které vznikly soukromým, tedy fyzickým osobám mimo podnikatelské prostředí. Obvykle jde o spotřebitelské úvěry, půjčky na dovolené, rychlé úvěry z internetu, půjčky z kreditních karet a podobně.

Jak se přihlásit k osobnímu bankrotu

Osobní bankrot tedy může vyhlásit jakákoliv fyzická osoba, která mí více než jednoho věřitele, a neví si rady se splácením. Následně je potřeba připravit návrh na podání osobního bankrotu, který musí obsahovat důležité náležitosti ohledně dlužníka, jeho příjmech, dluzích a způsobu, jak bude své půjčky v nadcházejících 5 letech splácet.

Po vyplnění této žádosti se jde k soudu, který rozhodne, zda daný dlužník má právo na to, aby své dluhy umořil pouze v poměrné výši do pěti let a tím pádem se jich zbavil nadobro. Ne každý má samozřejmě to štěstí, že mu soud vyhoví, ale těm šťastlivcům, kterým se to podaří, začíná krušné pětileté období, ve kterém musejí splatit alespoň 30% svých dluhů. Jinak není možné o žádném osobním bankrotu vůbec hovořit.

Související informace k bankrotu

Ne každý si hned na začátku uvědomuje, jak vyhlásit osobní bankrot. Jde totiž o to, že člověk musí splácet alespoň částku, která pokryje již zmíněných 30% dluhů.

Ono se to může zdát jednoduché, ale je potřeba si uvědomit, že musíte mít neustále zaměstnání, pravidelný příjem a nejlépe i pomoc v rodině, aby vše do sebe zapadalo a fungovalo. Není radno zapomínat i na to, že je potřeba zaplatit odměnu insolvenčního správce, který se o daný případ stará a i jeho náklady musejí být z vašeho příjmu uhrazeny.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *