Předlužené dědictví

Předlužené dědictví nastává v takové chvíli, kdy má zůstavitel (tedy osoba, na jejíž majetek se dědictví vztahuje) větší dluhy, než odpovídá hodnotě majetku (aktiv), které jsou předmětem dědické podstaty.

Dědicové mají pak ve své podstatě dvě varianty. Buď dědictví přijmout i s dluhy a snažit se domluvit s věřiteli na snížení, zrušení nebo uhrazení dluhu. Nebo může dědictví odmítnout, to ale musí posvětit soud. Tím pádem dojde dědictví přímo věřitelům, kteří mohou z aktiv uspokojit své pohledávky.

Dědictví s dluhy

Není to dnes neobvyklé. Lidé se čím dál více zadlužují a půjčují si nejenom na bydlení, ale i na další spotřební věci. Nezvládají následně splácet a dostanou se do problémů. Obzvláště staří lidé pak nemají chuť na stará kolena řešit nějaké splátky a tak to nechají být. Rok, dva se nic neděje. Ale pak přijde soudní obsílka nebo exekuční případ a už je pozdě.

Často se právě kryje vypořádání dědictví s informací o tom, že na majetek dlužníka je uvalena exekuce, že má obstavený účet a že zkrátka není možné s jeho majetkem nakládat. Přesto má dědic šanci, aby své dědictví získal, převzal dluhy zůstavitele, a sám se pokusil nějak se se situací probrat. Samozřejmě to není nic jednoduchého, ale pokud jde o relativně malé dluhy v porovnání s velikostí majetku, určitě je to správné rozhodnutí.

Horší je to v situaci, kdy je dědictví skutečně předlužené. Pak často nezbývá nic jiného, než nechat soud rozhodnout o tom, že právoplatní dědicové se vzdávají svých práv a ty přecházejí na zůstavitelovi věřitele, kteří pak mají stejná práva jako dědicové.

Vypořádání dědictví

Vypořádání dědictví může být někdy velice náročná procedura. Nejenže se mohou přihlašovat další a další věřitelné, kteří chtějí uplatnit svůj nárok na majetku zůstavitele, ale nějaký z dědiců může samozřejmě oprávněnost jiného dědice napadnout.

To se pak může vypořádání celkového majetku protáhnout a výrazně posunout v neprospěch téměř všech zúčastněných, protože dluhy narůstají a mohou i v průběhu dědického řízení přesáhnout majetek zůstavitele. To je pak velice nepříjemné, protože, kdyby se jednalo rychle a včas, mohl dědic získat majetek, z něj uspokojit věřitele a ještě by mu nějaké peníze zbyly. Kvůli průtahům a to třeba i několikaletým, dojde ale k tomu, že z dědictví nezbude zhola nic.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *